Інтегрований урок з української мови та географії (6клас)
Лінгвістичне змагання
6клас
Тема: Подорож до семи чудес України. Узагальнення знань з теми прикметник.
Мета:
узагальнити та систематизувати знання з теми «Прикметник»; розвивати логічне та
критичне мислення; уміння аргументувати свої думки, комунікативні здібності;
формувати національну свідомість, толерантне ставлення до однокласників,
культурологічні компетентності, духовно зорієнтований світогляд,
життєстверджувальні компетентності; виховувати шанобливе ставлення до
культурних надбань людства.
Обладнання:
кросворд «Прикметник»,
аркуші-протоколи,презентація «Сім
чудес України», аудіозаписи сучасних українських пісень, буклети із завданнями.
Тип
уроку: узагальнення
та систематизація знань.
Методи
та прийоми: колективна робота ,робота в групах, «Мозковий штурм», проблемно-пошуковий
метод.
Буває, часом сліпну від краси,
Спинюсь,
не тямлю, що воно за диво,-
Оці
степи, це небо, ці ліси,
Усе
так гарно, чисто, незрадливо,
Усе
як є – дорога, явори,
Усе
моє, все зветься – Україна.
Така
краса, висока і нетлінна,
Що
хоч спинись і з Богом говори.
Ліна
Костенко
Перебіг
уроку
I.Установчо-мотиваційний
етап
Я бажаю вам протягом
уроку ввібрати у своє серце тепло душі, у голови – знання, а у власне мовлення
- кришталеву чистоту. Перед вами лежать сердечка – як символ любові до України,
до ближнього. Напишіть один одному побажання щодо нашого уроку.
II.Узагальнення
та систематизація вивченого
А зараз я ознайомлю вас
з маршрутом нашої подорожі. Всі ви знаєте чудово про сім чудес світу, але
значна частина людей навіть не підозрює, що існує і сім чудес України. Україна
дуже багата на архітектурні пам’ятки країна, тож це і не дивно. Але перш ніж
вирушити в подорож, повторимо, що ми знаємо про цю частину мови? (робота з
кросвордом )
Тож сьогодні ми
віртуально побуваємо з вами в семи куточках України.
1 зупинка – Софія Київська (Київ)
Стоїть вона на фоні небозводу,
Од сяйва аж хмеліє голова,
Як велич українського народу,
Як його мудрість, сила і слова.
О, як багато знала ти , Софіє,
І скільки перебачила катів,
Та встала, та визріла як мрія,
І світ навкіл тебе помолодів.
Звеличена ще Мудрим Ярославом,
У сяєві проміння, а не в млі,
Русі великій на добро і славу
Десятий вік стоїш ти на землі.
Завдання: виписати прикметники, дібрати до них
спільнокореневі слова.
2 зупинка – Києво-Печерська
лавра (Київ)
Ось Києво-Печерська лавра стала,
Це пам’ятка духовності, тепла.
Попросимо усі, щоб Божа Матір
І нас, і Україну берегла…
Завдання: «Спостережливе око»
Розподілити подані
словосполучення за розрядами прикметників:
1 група: ослячі вуха,
осляча впертість, баранячий ріг, баранячий кожух, лебедина подушка, лебедина
вірність, яструбині крила, яструбина злість,вовчий апетит, качиний ніс, качині
повадки.
2 група: ведмежа
послуга, дитячий майданчик, дитяча цікавість, дерев’яний голос, дерев’яний
стіл, золоте серце, скляний посуд, скляні очі, кам’яна душа, залізна воля,
залізний дах.
3 група: сердечні
стосунки, шкіряна сумка, пташине молоко, рідна земля, колючий дріт, міський
транспорт, Михайлів зошит, соснова шишка,хлібний квас, журнальний столик.
3 зупинка – Хортиця (Запорізька область)- (повідомлення учениці)
«Гра в сніжки»
Скласти слово. Один за одним називати ознаки до
цього слова
О Р Ц Я Х Т И
4 зупинка – заповідник «Кам’янець» (Хмельницька область)
(повідомлення учня)
«Озеро перетворень»
Утворити усі можливі форми ступенів порівняння прикметників:
1 група:
дрібний, вдалий;
2 група:
теплий, відомий;
3 група:
глибокий, голосний.
5 зупинка – парк «Софіївка» (Черкаська область)
Під Уманським небом ясним і високим,
Чудова «Софіївка» радує нас.
Я так, як і кожен, знаходжу в ній спокій,
Гортаю вчорашній і нинішній час.
Софіївка _ це неповторне чудо:
Алеї, гроти, статуї та арки.
З усіх куточків світу їдуть люди
Побачити красу і велич парку.
(М.Малиновський)
Знайти в тексті
прикметники, виконати морфологічний розбір двох прикметників.
6 зупинка – Хотинська фортеця (Чернівецька область)
Вправа « Антивірус»
Спишіть словосполучення, вставляючи в прикметники
необхідні суфікси. Поясніть їх написання.
Рож_а стрічка, тон_кі павутинки, велич_і хмари,
блиск_і хвилі, грудн_ий день, взутт_й магазин, верб_а гілка, коричн_е пальто,
поль_а стежка, дощ_а калюжа, молоде_ий запал, син_й колір, житт_ий досвід,
бой_ий шлях, запорі_і козаки.
7 зупинка – Херсонес Таврійський (Севастополь,Крим)
Крим. Море. Камінь. Херсонес.
Диск сонця – тятива нап’ята.
Ти, мов дитя, чекаєш свята,
А навкруги – суціль прогрес.
Тут сірі кам’яні руїни,
Стихія сонця і води,
Які ведуть тебе сюди –
В храм древньогрецької країни.
Вправа «Географ»
Утворіть прикметники від назв країн та їх столиць.
Рефлексія.
Вчитель: Підійшов до
кінця урок і скінчилася наша мандрівка.
Підведемо підсумок
нашої екскурсії.
- Чи задоволені ви
сьогоднішнім уроком? Чи здійснилися ваші очікування?
- Чи дізналися ви
чогось нового, чи поповнили свій багаж знань?
- Що найбільше
зацікавило вас?
- Яке почуття у вас
викликав цей урок?
- Як ви розумієте
значення вислову «Берегти, примножувати надбання української культури -
обов'язок кожного»?
- Тож, підсумовуючи все
сказане вами, можна зробити такий висновок: «Людина, яка не знає минулого свого
народу, не варта майбутнього».
Домашнє завдання:
підготувати 8–10 запитань з теми «Прикметник»
7клас
Тема: Урок КВК з української мови. Способи дієслів.
Мета: узагальнити та систематизувати знання семикласників про дієслово, його граматичні ознаки; Формувати вміння знаходити способові форми дієслова, виховувати шанобливе ставлення до природи, любов до всього прекрасного, що нас оточує.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (урок КВК).
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Зробили до знань ми ще один крок.
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
- Давайте привітаємося з гостями, що завітали до нас на урок. Хочу,
щоб сьогодні ви були впевнені в собі і задоволені собою. А людина
лише тоді може бути впевнена в собі, коли досягає певних успіхів,
коли говорить: «Мені це вдалося». Тож бажаю вам сьогодні на уроці
розкрити свої здібності, нехай вам все вдається.
II. Оголошення теми, мети та плану уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо працювати за таким планом:
• 1. Вивчення нового матеріалу.
2. Закріплення вивченого.
3. КВК.
III. Вивчення нового матеріалу. КВК.
1. Самостійна робота з підручником.
- Відкриваємо свої підручники на ст. 105-110.
- Ви поділилися на три групи і кожна група обрала собі консультанта.
Завдання для кожної групи вивчити даний вам спосіб дієслова і
познайомити інших.
- В кінці уроку всі учні отримають оцінки, всі ваші завдання виконані
на уроці будуть оцінені максимум 3 балами , які ми занесемо в
таблицю.
Групи ознайомлюють одна одну з вивченим новим матеріалом.
- Що означають дієслова дійсного, умовного, наказового способів?
- На які питання відповідають?
- За чим змінюються?
2. Робота з таблицею.
3. Вибірковий диктант.
- Міняю завдання в групах. Ті, що вивчали дійсний виписують дієслова
наказового...
1. Місяченьку! Наш голубоньку! Ходи до нас вечеряти.
2. Вітре буйний, вітре буйний! Ти з морем говориш. Збуди його, заграй ти з ним, спитай синє море.
3. Світла зелень розгойдалась, розгулялась, попливла.
4. Сонце славне, дивне, чудодійне! Без тебе люди не жили б і не цвіли б сади.
5. Без людської праці вся земля від краю до краю заросла б бур'яном.
- А тепер для первинного закріплення вивченого матеріалу наші групи стануть командами, а консультанти - капітанами . І дальше наш урок ми будемо проводити у формі КВК.
- Як розшифровується КВК?
1. Лінгвістична розминка.
- На домашнє завдання вам було виписати по два прислів'я. Перед
вами завдання одна команда зачитує всі інші слухають, знаходять
дієслова і називають в якому способі вони вжиті.
2. Мовознавча розминка.
- Перед вами на листочках запитання,вам потрібно дати відповіді на
кожне запитання.
3. Конкурс спритних.
- На дошці записано слова, командам потрібно від поданих дієслів
утворити способові форми.
I команда - Наказовий Летіти
II команда - Умовний Стежити
Ill команда-Дійсний Класти
Глянути
Казати
Мріяти
4. Конкурс - гра «Дивись - не помились».
- Перед вами карточки синього та червоного кольорів. Синя карточка -
так. Червона-ні.
Я зачитую ряд дієслів одного зі способів, якщо дієслово належить до цього способу підіймаєте синю картку, ні червону.
1. Дієслова дійсного способу:
Будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.
2. Дієслова умовного способу:
Збирай, збирав би, збирайте, назбирала б, збиратиму.
3. Дієслова наказового способу:
Милувалися, милуйтеся, помилуйтеся, помилувалися б.
5.Поетична мозаїка.
- Скласти сенкан на тему «Осінь» використовуючи дієслова різних
способових форм.
6. Конкурс капітанів.
1. Продовжіть прислів'я дієсловами.
A) Якби знав, де впадеш, то...
Б) Коли б кізка не скакала, то і ніжку...
B) Книга вчить, як на світі...
Г) Як дбаєш, так і...
Д) Хочеш їсти калачі,...
Е) Було б бажання, а розум...
2. Поставте дієслова у формі:
I особи мн. -лізти, сидіти, спати.
II особи мн. -лагодити, вивозити, дозволити
В умовному способі - зустріти, уникнути, сказати.
З. До поданих слів дібрати слова-антоніми у тій же формі наказового способу.
Ховай, змочи, внось, входь, згадуй, викинь.
7. Конкурс кмітливих.
- Зараз ми з вами попробуємо відгадати кросворд. За кожне відгадане
слово ви отримаєте 1 бал.
1. Синонім до слова знайти.
2. Сприйняти щось написане, надруковане.
3. Закінчити щось розповідати.
4. Сприйняти розумом щось.
5. Синонім до слова довідатись.
6. Встановити вагу якого-небудь вантажу.
7. Український відповідник до російського слова бросить.
8. Звернутися до кого - небудь із вітанням.
9. Антонім до слова ввійти.
IV. Підсумок уроку.
- Для того, щоб перевірити, чи засвоїли ви тему «Способи дієслів».
Складіть речення про осінь і використане дієслово в даній
способовій формі розберіть як частину мови.
V. Домашнє завдання.
Написати твір - мініатюру «Симфонія осені».
Немає коментарів:
Дописати коментар