неділя, 21 лютого 2016 р.



Ти велична і проста.
Ти стара і вічно нова.
Ти могутня, рідна мово!
Мова – пісня колискова.
Мова – матері уста.
І. Багряний

У 1999 році, на 30 сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, прийняли рішення заснувати Міжнародний день рідної мови. Датою щорічного свята вибрали 21 лютого. Це всесвітнє свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності.




субота, 20 лютого 2016 р.

Небесній сотні присвячується


Небесна Сотня –
То в серцях вогонь.
Він гаряче палав за Україну.
Віднині тихим співом заспокой
Ти, земле рідная,
Свою дитину.

Пташиним співом,
Шелестом трави.
Блакитним небом,
Золотим колоссям.
Останній раз,
Як мати, пригорни
Чоло високе
В обрамку волосся.

Небесній Сотні
Шана й молитви,
За чисті душі,
Що злетіли в небо.
Їм шлях високий
Боже, освіти.
І в мирі, Господи,

Прийми до Себе.

пʼятниця, 19 лютого 2016 р.

24 роки тому Рада затвердила тризуб як Державний герб України


19 лютого 1992 р. тризуб був офіційно затверджений Верховною Радою у якості малого герба України та головного елементу великого Державного герба. Разом з Конституцією, прапором і гімном України він є невід’ємною частиною офіційної символіки держави.
Зображення сучасного тризуба у 1992 р. розробила група українських геральдистів у складі А. Гречила, О. Кохан та І. Турецького. За основу вони взяли стародавній тризуб князя Володимира Великого. Він символізував поділ Всесвіту на небесне, земне й потойбічне. Окрім того, тризуб можна розуміти і як поєднання священних начал – Божественного, Батьківського й Материнського, –і як єднання трьох природних стихій – повітря, води й землі. Загалом існує близько 40 версій походження тризуба.
Найдавніші археологічні знахідки знака, схожого на тризуб, належать до періоду трипільської культури (5—3 тис. до н.е.). Подібні зображення є на давніх солярних знаках в Індії, Месопотамії, інших регіонах Євразійського континенту. Ймовірно, що цей знак символізує триєдиність та тривимірність світу, що пізніше трактовано християнством як єдність Бога–Отця, Бога–Сина і Бога–Духа Святого.
Тризуб став спадкоємним геральдичним знаком для нащадків князя Володимира Великого. Його зображення археологи знаходять на монетах, посуді, печатках, якими скріплювалися  міжнародні договори, укладені Київською Руссю.

Тризуб постійно був уживаний і в побуті українців, зокрема, в карпатських селах була традиція малювати його на стінах чи воротах під час релігійного свята Водохреща – 19 січня. Так у знаках хреста і тризуба сполучились християнські і язичеські символи. Значення тризуба в українського населення потрійне: він є і символом державної влади, тобто, державним гербом; знаком національним і знаком релігійним.
На початку ХХ ст. в результаті української Національної революції та утворення Центральної ради відбулося відродження давніх історичних традицій.

Як державний герб золотий тризуб на синьому тлі був схвалений у лютому 1918 року Малою Радою УНР у Коростені і затверджений Центральною Радою 22 березня 1918 року.
Тризуб став фігурувати на державних печатках, банкнотах УНР, як герб зберігся в часи гетьманату П.Скоропадського (1918 р.) та далі за Директорії (1918 – 1920 рр.).
Після проголошення 22 січня 1919 р. Акта злуки тризуб став державним гербом об’єднаних українських республік – УНР та ЗУНР. 
Протягом певного часу тризуб був відзнакою і в ЧУГА (Червоній Українській Галицькій Армії). Пізніше, у 20 – 40-х рр. ХХ ст., символіку із зображенням тризуба використовували різні політичні організації Західної України, Буковини. Зокрема, золотий тризуб увійшов як елемент до державного герба Карпатської України, затвердженого сеймом 15 березня 1939 року.
На початку 1990-х років серед істориків точилися дискусії про правомірність використання тризуба як державного герба. Противники тризуба твердили, що це був знак династії Рюрикович і ніякого відношення до всього українського народу він не має. Українці ж самі видобули цей герб із глибини тисячоліть, повернувши його із небуття, з непам'яті. У рамках цієї дискусії варто згадати Володимира Шаяна, який назвав тризуб «Великим Таїнством Української Душі».
Після відновлення української національної державності, Верховна Рада України, своєю постановою «Про державний герб України» від 19 лютого 1992 року затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба України. Тризуб став офіційною емблемою нашої держави. Нині за Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (тризуб)— малий Державний Герб України.

середа, 17 лютого 2016 р.

17 лютого

 День спонтанного прояву доброти




Людина починається з добра

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові.
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра
Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.

понеділок, 15 лютого 2016 р.

День пам’яті воїнів - інтернаціоналістів


БАЛАДА  ПРО  АФГАНЦЯ       
Диміли гори, дощик плакав…
На скронях вже заплівся сніг.
І він шепнув: « Пробачте, мамо,
Я повернутися не зміг…»
Здіймалось  тихо вранці сонце,
І сірий дощ побрів у вись.
А ненька дивиться в віконце –
Вночі синочок їй приснивсь.
…Розплющив очі, глянув – небо.
Додому тихо попросивсь…
…А біль у серці материнськім –
Вже вкотре їй синок наснивсь.
Тендітний, наче колосок…
Вона кричить, зірвала голос:
«Побережися, ой! Синок!.. »
…Над сопками дими куріли,
В його волосся уплелись.
І він шепнув: «Пробачте, тату…»
Без ніг в ущелину скотивсь.
А в горах гуркіт бетеерів,
А в горах знову бій гримів.
Гарчали звіром батареї,
Осколок свіжий ще димів…
… А у селі вже хліб збирали,
Комбайна друг Сашко повів.
… Його ж з ущелини забрали,
Не дихав він… він занімів.
«Тюльпан» із скреготом зірвався
З «афганцем» юним у труні.
На тій чужій, страшній війні.
Навіщо ви, чини бездумні,
Синка у пекло віддали?
Забрали в матері кровинку –
Труну із цинку привезли.
Чому ж своїх не відправляли
Дітей в розпечені піски?
… Чужого болю не буває,
Байдужий гріх ваш – на віки.

неділя, 14 лютого 2016 р.

14 лютого - День Святого Валентина- день, коли люди відкрито говорять про найпрекрасніше у світі почуття- про кохання. 


У цей холодний лютневий день у Козаче-Лагерській ЗОШ І-ІІІст.  відбувся вечір поезії «Поговорімо про кохання…». Усім сподобалися вірші про вічне почуття, які линули так щиро та привітно. 
А ми, педагоги, в свою чергу зрозуміли, що Книга Життя велика і невичерпна, тому так важливо вчасно познайомити підростаюче покоління з поняттями любові і кохання. Залучення саме до літературного та музичного мистецтв пробуджує інтерес до минулого та повагу до справжніх почуттів, бо кожен з нас «пише» свою неповторну історію кохання.


субота, 13 лютого 2016 р.

Сьогодні – Всесвітній день радіо




За рішенням ЮНЕСКО 13 лютого визнано Всесвітнім днем радіо. Обрана дата – зовсім не випадкова. Саме 13 лютого у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке мовило напряму зі штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй.
«Радіо – це засіб інформації, що досягає найширшої аудиторії, зокрема, що особливо важливо, найбільш маргіналізованої частини нашого суспільства», – зазначила гендиректор ЮНЕСКО Ірина Бокова у своєму зверненні з приводу Всесвітнього дня радіо. Це свято, за словами засновників, має послужити зміцненню співпраці між усіма людьми, що мають відношення до радіо: від великих мовних компаній до одинаків-любителів.
За інформацією Міжнародного союзу електрозв’язку, нині понад 75% сімей у світі мають хоча б один радіоприймач. Все більше людей використовують радіо як джерело новин та комунікації через широкосмуговий інтернет.
Вперше Всесвітній день радіо відзначили минулого року, а рішення про його проведення ЮНЕСКО прийняло в 2011-му.
Перший радіоприймач запатентував у 1893-му році сербський вчений Н. Тесла. В Україні перший цивільний радіозв’язок встановили 110 років тому– 30 грудня 1902 року на лінії Херсон – Гола Пристань.

пʼятниця, 12 лютого 2016 р.

12 лютого 1936 року у Києві відкрилася перша виставка народного мистецтва України


Україна завжди славилася своїми майстрами ужиткового образотворчого мистецтва. Кожен регіон має своїх талантів, свої напрямки культурних традицій. 1936-го року у Києві вдалося вперше об'єднати багатьох талановитих митців в одному зібранні - на виставці народного мистецтва України. Тоді експонувалося понад 5 тисяч творів ужиткового образотворчого мистецтва. Того ж року виставку встигли показати ще в Москві та Ленінграді. Хоча народне мистецтво 1930-х років певною мірою перебувало під впливом радянської ідеології, усе ж воно зберігало вікові традиції української культури. Серед інших на виставці були представлені роботи таких визначних майстрів, як Марія Приймаченко, Ганна Собачко-Шостак, Петро Верна.

четвер, 11 лютого 2016 р.

11 лютого 1670 року народився Самійло Величко – знаменитий козацький літописець.


Величко є автором першого систематичного викладу історії української козацької держави, при написанні якого використано значну кількість українських, польських, та німецьких джерел, широке коло документів Генеральної Військової Канцелярії. Для написання Літопису Самійла Величка він користувався різними джерелами: народними переказами, іншими козацькими літописами, творами іноземних істориків, архівними документами, листами, реєстрами тощо. Автентичність численних документів, наведених у літописі, істориками не заперечується; частина з них відома й з інших джерел.
2003 року з метою вшанування пам'яті славного козацького літописця, сина Полтавщини, та презентації найкращих зразків національної культури в контексті творчості одного з її фундаторів започаткована обласна літературна премія імені Самійла Величка.


середа, 10 лютого 2016 р.


10 лютого в Одесі відкрився оперний театр (1810)


Одеський оперний театр - головна визначна пам'ятка Одеси. Він відомий на весь світ завдяки своїй вражаючій красі.
Перший театр опери та балету з'явився в Одесі ще в 1809 році. Першу виставу в театрі глядачі побачили 10 лютого 1810 року (оперу Фреліха «Нове Сімейство» та водевіль «Утішена вдова»).
Одеський національний академічний театр опери та балету має багату архітектуру.
Будівлю театру прикрашають бюсти великих людей - Пушкіна, Гоголя, Грибоєдова, Глінки. Одночасно театр може прийняти 1664 глядача.
Інтер'єр театру виконаний у стилі французького рококо.
Свого часу тут виконували  свої твори Петро Чайковський, Микола Римський-Корсаков та Сергій Рахманінов, співали Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, танцювали Ганна Павлова, Ісадора  Дункан та ін.


пʼятниця, 5 лютого 2016 р.

Очима ти сказав мені: люблю.
Душа складала свій тяжкий екзамен.
Мов тихий дзвін гірського кришталю,
несказане лишилось несказанним.
Життя ішло, минуло той перон.
гукала тиша рупором вокзальним.
Багато слів написано пером.
Несказане лишилось несказанним.
Світали ночі, вечоріли дні.
Не раз хитнула доля терезами.
Слова як сонце сходили в мені.
Несказане лишилось несказанним.
                                   Ліна Костенко